VAŘENÍ - Mazanec

Mazanec

Před lety jsem našla prastaré recepty po babičce, která se narodila v roce 1902. Již několik let dělám podle jednoho receptu mazanec a vánočku. Ale taky si vždycky říkám, že příště bych mohla přidat trochu rumu, víc másla, koření…ale nikdy si na to nevzpomenu, protože tenhle recept používám fakt jenom dvakrát do roka. Jenže, současná krize nám poměrně dost vzala, ale jednu věc mi dala. Čas. Ten čas, na který si vždycky stěžuju, že ho nemám. Takže letos žádné výmluvy a před uložením receptu sem, jsem pekla dvakrát. Jednou recept původní a další den recept vychytaný, který si myslím, že stojí za to napsat. Suroviny jsou na dva pěkné mazance, protože mi přijde škoda péct jen jeden. Vždycky můžete někomu udělat radost :-).

Budete potřebovat:

– 1200 g hladké mouky (Klidně můžete půlku nahradit špaldovou.Já to nedělám, mám radši ty původní, nezdravé recepty)
– 250 g cukru (krystal, krupice, třtinový, cokoliv)
– 1 balíček vanilkového cukru
– 8 žloutků
– 250 g rozpuštěného másla
– 400 ml vlažného mléka
– 42 g (kostku) čerstvého droždí nebo 2,5 balíčku instantního (vzadu se dočtete, na kolik mouky balíček je, každá firma to má jinak)
– lžičku soli
– kůru ze 2citronů (strouhejte jen tu žlutou šlupičku, bílá je hořká), pak trochu šťávy
– půl lžičky vanilkového extraktu
– 200 g hrozinek naložených v rumu nebo spařených horkou vodou
– 3 lžíce rumu
– 100 g nasekaných mandlí

1) Ti z vás, kdo máte domácí pekárnu, to mají úplně jednoduché. Do nádoby navršte všechny ingredience, do spodu tekuté, naposledy přesijte mouku. Zapněte na progam těsto a za hodinu a půl máte hotové vykynuté těsto.Pokud by ještě těsta nebylo dvojnásobné množství, přehoďte ho do větší mísy a dejte mu ještě půl hodiny.

2) Pro ty ostatní je postup následovný:-) Nejprve si připravte kvásek: Do misky rozdrolte (vsypejte) droždí, přidejte trochu mléka, které odeberete z těch 400 ml, cukr a vše společně vidličkou rozmíchejte. Přikryjte utěrkou a nechejte na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to přibližně 10-15 minut.

3) Do velké mísy od robota prosijte mouku, přidejte sůl, oba druhy cukru, citronovou kůru, muškátový květ, dvě třetiny mandlí a vše lehce promíchám. Do mouky pak udělejte důlek, do kterého nalijte vlažné mléko, rozpuštěné máslo (ne horké), pár kapek citronu, vanilkový extrakt, rum, žloutky a nakonec přidejte kvásek. Těsto pak za pomoci robota nechejte hnětat asi 20 minut. Pokud se během hnětení lepí, přisypte trochu mouky.

4) Nemáte-li k dispozici přístroje, pak nezbývá, než si sednout na štokrle, opřít mísu o stehna a břicho a vařečkou nadlehčovat těsto od kolen k břichu a mísit. U kynutého těsta jde totiž o to, abyste tam dostali co nejvíce vzduchu. Tady si člověk uvědomí, proč vše kynuté bylo slavnostní. Práce je to náročná. :-)

5) Jakmile je těsto uhněteno, přikryjte ho čistou utěrkou a na teplém místě ho nechte minimálně 1,5 hodiny kynout (nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem).

6) Mezitím si připravte plech a vyložte ho pečícím papírem. Krátce spařte hrozinky a přichystejte si žloutek, můžete přimíchat trochou mléka.

7) Horkovzdušnou troubu předehřeji na 170 °C.

8) Jakmile těsto nakyne, rozdělte ho na dvě stejné části. Do každé části zapracujte hrozinky a vytvořte dva bochánky, které ještě nechte na plechu 10 minut odpočívat. Poté je potřete žloutkem smíchaným s mlékem a posypte zbytkem mandliček.

9) Mazance pečte 45-50 minut, ale 15 minut před koncem pečení je přikryjte alobalem, protože by byly příliš tmavé. Zda jsou mazance upečené, zjistíte klasicky špejlí. Po vytažení z trouby je nechte vystydnout a poté je lehce pocukrujte:-)

Příště je musím naříznout hlouběji:-)

Tipy a triky:

– Pokud budete váhat, kde je dost teplé místo na kynutí, zahřejte troubu na 50°C a šupněte mísu do ni.
– Instantního droždí se vůbec nebojte, mám stále pár pytlíčků doma a mockrát mi zpříjemnilo rozhodnutí něco upéct, protože nemusím běžet do obchodu.
– Hrozinky mám naložené v rumu také stále ve spíži. Odeberete, doplníte, a jsou zase k dispozici:-)